shutterstock_1674755206-160620221114.png

Yaz Tatilinde Çocuk Gelişimini Destekleyen 8 Öneri

  • 16.06.2022
  • 2 dakika
  • 1056 Okunma
  • 0 Yorum
  • 5 Puan

Yaz tatilleri, çocukların hiçbir aktivite yapmadan geçirmeleri için çok uzun bir dönem. Bu yüzden mutlaka önceden düşünülmeli, alternatifler değerlendirilmelidir. (Planlama yapılırken çocuğun sosyal, bilişsel, fiziksel ve psikolojik gelişimine katkı sağlayan etkinlikler seçmeye dikkat edilmeli.) Yapılacaklarla ilgili bir aile toplantısı yapıp herkesin görüşünü almak ve imkânlar dâhilinde teklifleri uygulamak aidiyet kavramını pekiştirecektir. Çocuklar karar aşamasında yer aldıkları planları uygularken anne babalarını daha az yoracaklardır.

Yaz Tatilinde Çocuk Gelişimini Destekleyen 8 Öneri

Çocukların zorlu ve stresli okul günleri sona erdi. Ders hazırlıkları, sınav kaygıları geride kaldı. Şimdi dinlenirken eğlenmeye, eğlenirken öğrenmeye yeterince zamanları var.

(Planlama yapılırken çocuğun sosyal, bilişsel, fiziksel ve psikolojik gelişimine katkı sağlayan etkinlikler seçmeye dikkat edilmeli.) Yapılacaklarla ilgili bir aile toplantısı yapıp herkesin görüşünü almak ve imkânlar dâhilinde teklifleri uygulamak aidiyet kavramını pekiştirecektir. Çocuklar karar aşamasında yer aldıkları planları uygularken anne babalarını daha az yoracaklardır.

İşte size tatilde çocuklarımıza pek çok beceriyi kazandıracak 8 öneri:

🎨🚴Spor ve sanat aktiviteleri: Üç aylık tatil süreci, herhangi bir sanat ya da spor dalıyla ilgili beceri kazanmak için yeterli zamandır ve aileler imkânlarına göre bu zamanı değerlendirebilir. Bu konuda hemen her yerdeki yerel yönetimlerin kursları gözden geçirilebilir.

👭Akraba ziyaretleri: Tatil sürecinde çocuklarımızı doğup büyüdüğümüz yerlere götürmek, akrabalarımızla görüştürmek onların gelişimine katkı sağlayacaktır. Uzmanlar akrabalarıyla görüşen çocukların, daha rahat sosyalleştiklerini, okul ve iş hayatında daha başarılı olduklarını söylüyor.

🌲Doğa aktiviteleri: Çocuklarımıza evdeki/bahçemizdeki bitkilerin sorumluluğunu verebiliriz. Çevremizdeki ormanlarda veya parklarda doğa yürüyüşleri, çadır kampları düzenleyebiliriz. Doğada mümkün olduğu kadar fazla zaman geçirerek onlara çevre bilinci, doğa sevgisi kazandırabiliriz.

📷Tarihi, turistik geziler: Bulunduğumuz şehrin ya da ulaşabileceğimiz yerlerin tarihi ve turistik noktalarını görmek çocuğumuzun genel kültürünü ve insanlığa bakış açısını çok geliştirecektir. Özellikle gezi öncesi gidilecek yerle ilgili çocuğumuza bilgi edinmesi ve bizimle paylaşması için görev verdiğimizde her şey çok daha kalıcı ve eğlenceli olacaktır.

🚄Farklı ulaşım araçları deneyimleme: Yaşadığımız yere ve imkânlarımıza göre tatilde farklı ulaşım araçları kullanabiliriz. Bu, çocuğumuz için çok eğlenceli bir seçim olacaktır. Otobüs kullanıyorsak metroya, bazen vapura bazen trene geçmek çocuğumuzun şehre başka açılardan bakmasını kolaylaştıracaktır.

🎦Ev işleri: Çocuklarımızın yaşlarına göre onlara mutlaka ev işlerinde görev vermeliyiz; böylece sorumluluk bilinci kazanmış olurlar. Market alışverişi, araba yıkama, dolap düzenleme, temizlik, vs. (Çocukları her fırsatta odalarından çıkarmalı, hayatın içine çekmeliyiz.)

💻Bir miktar teknoloji: Çocukları ekrandan uzak tutmanın uygulanabilir bir hedef olmadığını artık hepimiz biliyoruz. Bunun yerine ekran süresine sınır koyup kalan zamanları eğlenceli aktivitelerle doldurabiliriz.

📘Kitap okuma: Her anne baba, yaza çocuğunun daha çok kitap okuması beklentisiyle girer. Bunun gerçekleşmesi için şu yöntemler denenebilir:

*Öncelikle anne baba okumalı: Çocuk mutlaka anne babasını okurken görmelidir.

*Çocuklar okuyacakları kitapları kendileri seçmeli

*Yaz boyunca okumayı hedeflediğiniz kitapları salon gibi bir yere, süslediğiniz küçük bir kitaplığa yerleştirebilirsiniz. Duvara asılacak sevimli bir panoya herkes okuduğu kitabı işaretleyebilir. Her kitap sonrası yaz mevsimine uygun hediyeler vadedilebilir.

*Okuma saati belirlenmeli: Günlük 15-20 dakikalık okuma rutinleri çocuklarımızın sıkılmadan okumalarını sağlayacaktır. Ayrıca okunanlar çeşitli farkındalık sorularıyla desteklenirse kitaptaki kazanımlar kalıcı olacaktır.

*Okumalar için keyifli mekânlar seçilmeli: Yaz okumalarının en cazip tarafı seçilen mekânlardır. Deniz kenarı, bahçe, balkon, anneanne terası, dede evi, ağaç altı, vapur, uçak…

*Sesli okumalar yapılmalı: Çocuklarımıza sesli okumalar yaptırarak hem özgüven hem de kendini ifade etme becerisi kazandırabiliriz.

Zeynep Aydın