hikaye-satan-tavsan-9786259834603-130520241632.jpg

Hikaye Satan Tavşan

  • 13.05.2024
  • 1 dakika
  • 78 Okunma
  • 0 Yorum

"Ne olursa olsun Mori Adası’na gitmeye kararlı olan hayvanlar ve tam karşılarında duran kurnaz mı kurnaz bir tavşan! Bakalım, birbirinden farklı hayvanlar Mori Adası’na varabilecek mi? Yoksa kurnaz tavşanın anlattığı masallarla uyumaya devam mı edecekler?" Önerilen Sınıflar: 4. ve 5. sınıflar Kitaplık: İlk Gençlik Sayfa: 128 sayfa

Arka kapak
“Mori Adası’na gitmek için çektiğimiz bu çile, aşmak zorunda kaldığımız engeller, karşılaştığımız tehlikeler… Bütün bunların hepsi buna değer mi?”
Kafası ticarete çalışan, daha çok zengin olmak isteyen ama bunun yolunu kurnazlık yapmakta bulmuş, umut taciri bir tavşan, oteline daha çok müşteri çekmek için Mori Adası’na yolculuk düzenler.
Çok uzak yerlerden zorlu şekillerde gelmiş, diğer hayvanların ötekileştirdiği, alay edilen birbirinden farklı hayvanların en büyük hayali, su yeşili yağmurun yağdığı Mori Adası’na gidip oradaki bilgelerin vereceği reçeteyle sorunlu gördükleri yerlerini iyileştirmek ve orada mutlu mesut yaşayabilmektir.
Herkesi kumsala toplamayı başarmış tavşanın ağzından iki kelime duyabilmek için heyecanla beklerler. Tavşan bir süre hiç konuşmaz. Sonra onların ilgisini çekebilmek için şöyle başlar konuşmasına:
“Biliyorum, Mori Adası’na gitmek istiyorsunuz!”
 
Homurdanmaya başlamış hayvanların sesi bir anda kesilir. Büyük macera da böyle başlar!
Bakalım, onca yol gelmiş hayvanlar Mori Adası’na varabilecek mi? Yoksa kurnaz tavşanın her gece anlattığı masallarla uyumaya devam mı edecekler?
 
Bu kitap neden önemli
Kurgu içinde kurgu olması, iki ayrı olaya geçerek sırayla anlatılması metni dinamik kılıyor. “Bizler sahip olduklarımızı paylaşabildiğimiz kadar güzeliz.” mesajı veriliyor. Farklı olan şeylerin kıyaslanamayacağı, herkesin olduğu gibi güzel olduğu anlatılıyor. Zorbalığın karşısında yer alınıyor. Tavşan, çevresini çok iyi manipüle edebiliyor. İlk Genç okurları bu sayede bazı insanların ticarette de ne gibi manipüle şekilleri kullandıklarını anlayabiliyor. Kurnaz insanların bizi zayıf noktalarımızdan nasıl yakalamaya çalıştıkları hakkında fikir yürütmemize sebep oluyor. İki farklı karakterin birlikte yolculuğa çıkışıyla çok iyi bir dostluk işleniyor.