genc-poe---korku-kosku-9786050834079-221220211137.jpg

Genç Poe - Korku Köşkü

  • 22.12.2021
  • 1 dakika
  • 280 Okunma
  • 0 Yorum

Bu kitapta Amerikan Gotik edebiyatın öncülerinden biri olan Edgar Allan Poe’nun hayali gençliği ele alınıyor. ABD'nin ilk kısa hikâye yazarlarından olan Poe modern anlamda korku, gerilim ve polisiye türlerinin de öncüsüdür. Bugün birçok kimse tarafından ABD'nin ilk büyük yazarı kabul edilmektedir.

Arka kapak
Genç Poe’nun gizemli dünyasına hoş geldin!
Bu hikaye, ileride en iyi korku hikayelerinin yazarına dönüşecek sıra dışı bir çocuğun maceraları üzerine...
Her yeni olayda genç Poe’ya eşlik ederken dünyadaki en meraklı, en yaratıcı, en akıllı, en analitik ve en hayalperest insanlardan birinin sırlarını keşfedeceksin.

Ünlü ve güzel bir tiyatro aktristi olan Mary Roget gizemli bir şekilde ortadan kaybolur. Hiçbir ipucunun bulunmadığı dört günden sonra dedektif Auguste Dupin, keskin zekasından dolayı genç Poe’dan yardım istemeye karar verir. Fakat kadın, beklenmedik şekilde ortaya çıkar ve ona ne olduğuna dair hiçbir açıklama yapmaz. Böylece dava kapanmış sayılır. Ta ki yeniden ortadan kaybolana kadar.  Ne yazık ki bu kez yürütülen soruşturma neticesinde Mary Roget’in cesedi bulunur. Şimdi söz konusu olan bir cinayet davasını çözmektir.

Editörün görüşü
Genç Poe, Korku Köşkü içinde korku ve gizem ögeleri barındıran gotik tarzda bir roman.
 
En önemli cümle
"Gözlerimi kapattığım zaman, uçabilmekten, bir bizon sürüsüyle karşılaştığımı hayal etmeye kadar istediğim her şeyi yapabiliyorum."
 
Bu kitap neden önemli
Bu kitapta Amerikan Gotik edebiyatın öncülerinden biri olan Edgar Allan Poe’nun hayali gençliği ele alınıyor. ABD'nin ilk kısa hikâye yazarlarından olan Poe modern anlamda korku, gerilim ve polisiye türlerinin de öncüsüdür. Bugün birçok kimse tarafından ABD'nin ilk büyük yazarı kabul edilmektedir. Sıklıkla ilk polisiye hikâye olarak anılan Morgue Sokağı Cinayetleri’nin kahramanı Dupin, Arthur Conan Doyle’un Sherlock Holmes’ü ve Agatha Christie’nin Hercule Poirot’u gibi polisiye kahramanı için model olmuştur. Bu hikâye, ileride en iyi korku hikâyelerinin yazarına dönüşecek sıra dışı bir çocuğun çocukluğu üzerine kurulu.Genç Poe, adalet duyguları için elinden geleni yapıyor ve dedektifliği iyi bir amaç için kullanıyor. İpuçlarını takip ederek diğer gizem öykülerinden farklı olarak sırrı çözmeye yönelik analiz sürecine odaklanıyor.