en-dogru-arkadasiniz-9786259464831-110620241506.jpg

En Doğru Arkadaşınız

  • 11.06.2024
  • 1 dakika
  • 23 Okunma
  • 0 Yorum

Bu kitapta, dünyadaki her şeyi tarafsız bir robotun gözünden okuyoruz. Robotun tertemiz zihninden bize yansıyan dünyanın yorumlandığı bu cümleler eğlenceli olduğu kadar düşündürücü de. Robot, insanların ona söyledikleriyle davranışlarını şekillendiriyor. Yalan söylemek, hırsızlık yapmak gibi konularda başkalarından öğrendikleri çerçevesinde karar veriyor ve ona göre davranıyor. Kitap, bu özelliği sayesinde eğitimin ve doğruyu göstermenin önemine de vurgu yapıyor.

Ben bir DOORUARKADAŞ’ım.
Zorbalamam.
Zarar vermem.
Yalan söylemem.
Kıskanmam.

Dünyadaki en iyi arkadaşa sahip olma şansınız olduğunu düşünün. Sizinle asla tartışmayacak ve hep sizin tarafınızı tutacak bir arkadaşa sahip olma şansınızı. Saç stilini, gözlerinin rengini ve kıyafetlerini sizin seçeceğiniz bir arkadaş. Sizin için her şeyi yapabilecek bir arkadaş…
İnsan olmaması fark eder miydi?

Bu kitap neden önemli
Bilindiği üzere dünyamızda her şey yıllardır süren bir gelişmenin ürünü. Yalnızca insan yapımı ürünler değil, gelenek görenekler ve davranışlarımız da zamanla şekilleniyor ve doğru ve yanlış gibi kavramlar ortaya çıkıyor. Bu kitapta, dünyadaki her şeyi tarafsız bir robotun gözünden okuyoruz. Robotun tertemiz zihninden bize yansıyan dünyanın yorumlandığı bu cümleler eğlenceli olduğu kadar düşündürücü de. Robot, insanların ona söyledikleriyle davranışlarını şekillendiriyor. Yalan söylemek, hırsızlık yapmak gibi konularda başkalarından öğrendikleri çerçevesinde karar veriyor ve ona göre davranıyor. Kitap, bu özelliği sayesinde eğitimin ve doğruyu göstermenin önemine de vurgu yapıyor. Makinelerin insanların yerini alması, yapay zekanın ulaşabileceği yer gibi sürekli güncel kalan konuların tartışıldığı bir kitap. Bu konuda yaşanabilecekleri gösteriyor. Teknoloji, okul hayatı, akran zorbalığı gibi konuları içermesi bakımından okurlarımızın kolaylıkla empati kurabileceği bir kitap.