donusum-9786050827231-291220222357.jpg

Dönüşüm

  • 29.12.2022
  • 1 dakika
  • 385 Okunma
  • 0 Yorum

Arka kapak
“Gregor Samsa bir sabah gördüğü huzursuz rüyalardan uyandığında kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu.”
İşte bu cümleyle başlayan Dönüşüm’de Franz Kafka, kumaş pazarlamacısı Gregor Samsa’nın dev bir böceğe dönüşüm hikâyesini anlatır. Gerçekle kurgu arasındaki sınırı hedef alan öyküde Kafka’nın odağında burjuvazi ve toplum kalıpları arasına sıkışan birey yer alır. Dönüşüm’ün bireyin sistem karşısındaki çaresizliğini işleyen, dünya edebiyatına yön vermiş en önemli metinlerden biri olduğu yadsınamaz bir gerçektir.
Ebrar Karadeniz’in Almanca aslından çevirisiyle... 
 “Kafka’nın ötesinde belki de hiç kimse bu pişmanlık hayaletlerine bu denli et, kemik, bu denli derinlik vermemiştir. Kafka bizi insan düşüncesinin sınırlarına getirmiştir.” - Albert Camus
En önemli cümle
“Gregor Samsa bir sabah gördüğü huzursuz rüyalardan uyandığında kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu.”
Bu kitap neden önemli
- Dönüşüm, edebiyat tarihine yön veren Franz Kafka'nın en ünlü eseridir. Bugüne kadar çok kez farklı sanat dallarına uyarlanmış, edebiyatta da birçok esere ilham kaynağı olmuş bir modern klasiktir. - “Kafka’nın ötesinde belki de hiç kimse bu pişmanlık hayaletlerine bu denli et, kemik, bu denli derinlik vermemiştir. Kafka bizi insan düşüncesinin sınırlarına getirmiştir.” - Albert Camus