dna-olay-yeri-inceleme-9786050827088-221220211716.jpg

Dna: Olay Yeri İnceleme

  • 22.12.2021
  • 2 dakika
  • 520 Okunma
  • 0 Yorum

DNA: Olay Yeri İnceleme, DNA'nın keşfini, keşfinden sonra adli bilimlerde uyandırdığı yankıyı, DNA'nın keşfinin insanlık tarihini her alanda etkilediğini anlatan eşsiz bir eser.

Arka kapak

SENE 2030. İSTANBUL’DA BİR OTEL ODASI. Yerde yüzükoyun bir ceset uzanıyordu. Cinayet şubesinden bir amir cep telefonundaki tarayıcı ile odayı taradı. “Parmak izi yok, DNA yok,” dedi. “Eğer tahmin ettiğimiz azılı mafyanın elemanları bunu yaptıysa her zamanki gibi arkalarında iz bırakmadan işlerini halletmişlerdir,” diye de ekledi. Kurnazca gülümseyip bu sefer teknoloji harikası telefondan koku ve mikrop sensörlü tarayıcı programını açtı. Odanın tozlu havasında cep telefonunu havada şöyle bir gezdirdi. Telefondan gelen “bip bip bip” sesi iyiye alametti. Ekrandaki resmi gösterip “Aradığımız adam bu işte,” dedi sevinçle.  Kokusundan ve mikrobiyotasından yakalamışlardı katili. Saldırgan altı saat önce odaya gelmiş, kokusunu ve mikroplarını etrafa saçmıştı…

DNA: OLAY YERİ İNCELEME, sizleri önce 1860’lı yıllara götürüyor. Darwin “Türlerin Kökeni” kitabını yazmış, Mendel kalıtımın kurallarını açıklamakla meşgul. Tolstoy ise beş yıldır “Savaş ve Barış”ı bitirmek için durmadan yazıyor…

1868’de tıbbiyeyi yeni bitirmiş olan İsviçreli Friedrich ise babası gibi doktor olmak istemiyor. Almanya’ya, bir laboratuvara kapanarak 1869’da DNA’yı keşfediyor. Adına da “nüklein” diyor…

DNA’NIN KEŞFİNDEN günümüze kadar geçen 150 yılda neler oldu? Kimler geldi, kimler geçti? Hangi büyük bilimsel devrimleri yaşadık? DNA adli bilimler tarihinin yıldızı olmayı nasıl başardı? Teknoloji Suç ve Ceza dünyasını nasıl etkiledi?

GERÇEK OLAYLAR eşliğinde geçmişe doğru bir yolculuğa çıkıyoruz. Bilim, polisiye, suç ve genetik tarihine dalıp kepekten mikrop parmak izine, koltuk altı kokumuzdan resim çizen DNA’ya adli kanıtlarla yaka paça oluyoruz.

Ve işte burada sessiz tanıklar kendi hikâyelerini anlatıyorlar.

Editörün görüşü
DNA: Olay Yeri İnceleme, bu konulara ilgi duyan gençleri sımsıkı yakalayacak bir kitap. Hem anlatımıyla, hem içerdiği konularla hem de yazarın üslubuyla okurun ilgilisini bir anda içine çekebilir. Yazarın araya sıkıştırdığı testler, uygulamalar kitabın okuyucuyla ilişkisini güçlendiriyor. Aslında her yaşa hitap eden bir kitap ortaya çıkıyor.
 
En önemli cümle
Bir kişinin bir yere DNA'sını bırakması demek oraya adını, soyadını ve adresini bırakmasından daha ileri bir ipucudur.
 
Bu kitap neden önemli
DNA: Olay Yeri İnceleme, DNA'nın keşfini, keşfinden sonra adli bilimlerde uyandırdığı yankıyı, DNA'nın keşfinin insanlık tarihini her alanda etkilediğini anlatan eşsiz bir eser. DNA'nın keşfinden önce ve sonra suçluyu yakalamada yaşanan zorlukları ve kolaylıkları anlatması bakımından önemli. Eşkal çıkarmadan DNA izine gelinen süreçte yaşananları anlatan eser, adli bilimlere farklı bir bakış açısı getiriyor.