copculer-9786050833010-221220211121.jpg

Çöpçüler

  • 22.12.2021
  • 1 dakika
  • 530 Okunma
  • 0 Yorum

Kitabın ana hattını oluşturan ‘sınırları belirlemek’ ve ‘kurallara uymak’ temaları çok satan Liste kitabını sevenler için oldukça uygun.

Arka kapak
Duvarda açan bir çiçekten geldiğini düşünen Landfill ve onu, duvarın ardındaki herkesin acımasız olduğuna inandıran Babagoo, yıllar önce Babagoo’nun çöpten topladığı eşyaların olduğu gizli bir alanda hayvanlarla beraber yaşarlar. Yaşadıkları yer olan İçeri’nin belirli kuralları vardır ve bu kurallara uyulmadığı takdirde ikisinin de hayatı tehlike altındadır. Babagoo’nun koyduğu bu kurallar Landfill’i dış dünyadan tamamen koparır.
 
Meraklı ve gözlemci bir çocuk olan Landfill, Babagoo’nun koyduğu kuralları ve yaşadıkları yeri sorgulamaya başladığı an hayatları alt üst olur.
KURALLARI TAKIP ET.
BABAGOO HER ZAMAN HAKLIDIR.
DUVARIN ÖTESINE SAKIN BAKMA.
 
Editörün görüşü
Konusu ve karakter çeşitliliği itibariyle de diğer gençlik romanlarından kolayca sıyrılan kitap, yaşadığımız dünyaya bir daha bakmamızı ve bildiklerimizi tekrar gözden geçirmemizi istiyor.
 
En önemli cümle
Kuralları takip et. Babagoo her zaman haklıdır. Sadece Babagoo’ya inan. Korkuna saygı duy. Dışarıya sakın çıkma. Duvardan ötesine sakın bakma.
 
Bu kitap neden önemli
-Çöpçüler, Guardian tarafından 2019'un en iyi kitapları arasına gösterildi. 2020 Kuzey İrlanda Edebiyatı Ödülleri finalisti oldu. -Kitapta karakterlerin kullandığı dil günlük hayatımızda kullanmadığımız farklı kelimeler içeriyor ve bu sayede okurlar farklı kelime kullanımlarını gözlemleyip kelimelerin anlamları üzerine muhasebe yapabilir. -Kitabın ana hattını oluşturan ‘sınırları belirlemek’ ve ‘kurallara uymak’ temaları çok satan Liste kitabını sevenler için oldukça uygun. -Kitapta kullanılan dil, hikâyedeki sahneleri içselleştirmeyi kolaylaştırıp akıcı bir okuma sağlıyor. - Landfill’in yaşamı okuyuculara Sineklerin Tanrısı kitabını hatırlatıyor.