arkadaslik-cok-karisik---cocuktan-al-bilgiyi-9786050832259-100820221749.jpg

Arkadaşlık Çok Karışık - Çocuktan Al Bilgiyi

  • 10.08.2022
  • 1 dakika
  • 89 Okunma
  • 0 Yorum

"Çocukların çocuklara iyi arkadaş olmanın sırlarını anlattığı bir ilk gençlik kitabı!" Önerilen Sınıflar: 5. 6. 7. sınıflar Kitaplık: İlk Gençlik Sayfa: 160 sayfa

Arka kapak

Merhaba arkadaşlar, ben Ayşen.
Sınıfımıza yeni bir öğrenci geleceği söylentisi ortalığı karıştırdı. Adı Umut'muş. Erkekler hemen “Umut bizimdir!” diye atıldılar. Ama sınıfın popisi Ceyda, Umut kız ismi de olur deyince iddialar havada uçuşmaya başladı. Herkes Umut’la arkadaş olmak istiyordu, ayrıca herkesin arkadaşlığın ne demek olduğu hakkında değişik fikirleri vardı. Neler oldu merak ediyorsanız, kitabın sayfalarını çevirmeye başlayın. 

Merhaba arkadaşlar, ben Güven.
5B sınıfındayım. Okulun en renkli tipleri bizim sınıftadır. Örneğin Korkut çok havalıdır, Gökhan her şeye koşar, Sedat her şeye bilmiyorum der. Yeni öğrenci Umut’u da merak ediyorum. O da eminim havalı bir tiptir, spor yapıyordur, iyi bir kalecidir belki de. Ben böyle dedikçe kızlar yerlerinden zıplıyorlar, neymiş Umut kız da olabilirmiş. Umut kız mı erkek mi merak ediyorsanız, maceraya buyurun.
Arkadaşlık Çok Karışık’ta, çocukların bakış açısıyla iyi bir arkadaşlığın geliştirici ve mutluluk verici taraflarını okuyacak, akran zorbalığı nedir, nasıl korunulur, popüler olma baskısı neler getirir sorularının cevaplarını bulacaksınız. Çocukların çocuklara iyi arkadaş olmanın sırlarını anlattığı bir ilk gençlik kitabı!

 
Bu kitap neden önemli
Çocukların dilinden yazılan bu metin, ergenlik dönemindeki çocukların arkadaşlık ilişkilerini anlatıyor. Çocuk yaşta başlayan arkadaş edinme ve arkadaşlık kurma, ergenlik döneminden itibaren daha büyük önem taşımaktadır. Bu dönemde ön plana çıkan arkadaşlık ilişkileri gençlerin ruhsal, bilişsel ve duygusal gelişimleri için çok önemlidir. Akran zorbalığı, popüler olma arzusu, dışlanma, eleştirilme gibi kimi nedenlerle gençleri zorlayan “arkadaşlık”a, “Arkadaşlık Çok Karışık” sayesinde bambaşka bir gözle bakacaksınız. Ayşen ve Güven’in dilinden anlatılan “arkadaşlık”; aileye ve öğretmene, hatta çocuğa ne kadar değerli olduğunu anlatacak.