anlatmayi-cok-dusundum-9786050845570-191020221504.jpg

Anlatmayı Çok Düşündüm

  • 19.10.2022
  • 1 dakika
  • 261 Okunma
  • 0 Yorum

"Korkuya yenik düşmeden, adalet için birlikte ses çıkarmanın gücünü hatırlatan bir dostluk romanı." Önerilen Sınıflar: 5. 6. ve 7. sınıflar Kitaplık: Genç Kitaplığı Sayfa: 272 sayfa

Arka kapak
Ailesiyle birlikte Paris'ten Türkiye'ye taşınan Lina ve okulda tanıştığı Asya’nın ortak yönü, hikâyelerinin Paris'te kesişiyor olmasıdır. Asya henüz küçükken annesi ve babası ayrılır ve hiç hatırlamadığı babası Paris'te yaşamaya başlar. Lina'nın ise kimseyle paylaşamadığı, yaşantısını etkileyen sırrı Paris sokaklarında gizlidir. 

İki dost okulun düzenlediği Paris gezisine katılarak hayatlarını derinden etkileyen bu şehirde kendi hazin hikâyelerinin devamını getirmek isterler. Paris’e giderek Asya babasını bulabilecek mi? Lina herkesten sakladığı olay için adalet arayışına düşecek mi? 

Dostluğun cesaret ve dayanışmaya olan etkisini gösteren bu roman, korkuya yenik düşmeden birlikte ses çıkarmanın gücünü hatırlatıyor. 

“Seine Nehri ne kadar güzel akıyor,” dedi. “Dalgaları kıyıyı nazikçe okşar gibi ve yönünü ileriye çevirmiş. Büyük bir okyanusa döküleceğini biliyor. Orada deniz suyuyla birleşince güçlenip daha da mutlu olacak. Bir de onun önüne bir set çektiklerini düşün. Su setin önünde birikir ve eğer başka bir yol bulamazsa çevresine taşar. Her yer su altında kalır değil mi? İşte benim içindeki duygu da buna benziyor Asya. Ancak bu işi çözersem hayatın içine bu nehir gibi tasasızca akabilirim.” 
 
Bu kitap neden önemli
Annesi ve babası ayrılmış çocukların bulundukları duygu durumlarını anlamaya ve bu durumu deneyimleyen çocukların yaşadığı sorunları ifade etmeye cesaret edebilmesini vurguluyor. Çocukluk veya ergenlikte fiziksel ya da psikolojik istismar, taciz vb. mağduru olan gençlerin dile getirilmeyen travmalarını ve bu travmaların yaşamlarına olan etkisini anlatıyor. Ayrıca bu travmaları deneyimleyen gençlere bir çıkış yolu gösteriyor. Mağdur olunan durumlarda suç ve suçlulara karşı cesur olmak, bunun karşısında bir dayanışma yaratarak bu duruma çözüm aramak için okurları teşvik ediyor. Yaşanılan travmalar karşısında utanmak ve sessiz kalmak yerine aile, arkadaşlar ve yakınlarıyla paylaşarak durumun üstesinden gelinebileceğine, gerektiği takdirde psikolojik yardım alınabileceğine değiniyor.